13.1 Pět online služeb, které vám změní život

Pět online služeb, které vám změní život

V předchozích tématech jsme vám přinášeli nejen teoretické exkurze do světa práce s informacemi, ale také jsme vám nabízeli mnoho zajímavých nástrojů a aplikací, které byly seřazeny do systematických kategorií. Na tomto místě ale uděláme výjimku – nabídneme vám pět nástrojů, o kterých jsme doposud mlčeli, ale považujeme je za natolik zásadní a zajímavé, že vám mohou změnit přístup k informacím a především práci s nimi.

IFTTT
IFTTT je služba, jejíž název znamená If This Then That. Slouží tedy k automatizaci různých činností, které v online světě provádíte. Například vždy, když vám dojde e-mail ze studijního oddělení, aplikace zašle speciální notifikaci na váš Facebook nebo zprávu zkopíruje do Evernote. Podobných scénářů je možné vymyslet spoustu a aplikace vám usnadní nejen spoustu činností, které musíte mechanicky opakovat, ale pomůže vám lépe organizovat data, informovat vás o novinkách atp.

SciHub a LibGen
Pokud hledáte plný text nějakého vědeckého článku nebo knihy, a není pro vás dostupný z oficiálních repozitářů nebo databází, můžete zkusit hledat v repozitáři SciHub či LibGen. Služba má přístup k JSTORU, Springeru, Sage, Elsevieru a dalším vydavatelstvím, od kterých stahuje doposud nepublikovaný obsah a poté ho zdarma zveřejňuje. Před použitím této služby si uvědomte, že u řady textů mohou být problémy s autorskými právy  kvůli nim je totiž projekt předmětem různých soudních sporů. O plnění obsahem se stará akademická komunita kolem projektu.

Hootsuite
Jestliže používáte více sociálních sítí, a zvláště pokud se na ně snažíte dávat nějaký obsah, pak rychle zjistíte, že nejde o úplně zábavnou a zajímavou činnost. Hootsuite je jednou z možností, jak z jednoho místa spravovat více různých sociálních sítí – od přidávání příspěvků přes sdílení, linkování, komentáře až po časové plánování nebo práci se statistikami. V bezplatné verzi lze současně obsluhovat až pět účtů. Služba přináší ještě jeden důležitý psychologický benefit – netrávíte tolik času skenováním sociálních sítí, ale můžete se zaměřit jen na takový obsah, který je pro vás skutečně zajímavý.

Rollapp
Ne vždy máte k dispozici všechny instalované programy, které by se vám hodily pro práci. Rollapp nabízí velice zajímavé řešení v tom, že dokáže online spustit nejrůznější programy, na které jste zvyklí z offline prostředí – GIMP, VLC, Scribus, Open Office, Dia a mnoho dalších. Sice to není vždy v aktuální verzi a v dokonalém grafickém kabátu, ale pro rychlé vyřešení nějakého problému, například na cestách, vám postačí.

Bitly
Bitly je populárním zkracovačem odkazů. Funguje tak, že mu předložíte libovolný URL odkaz a on z něj udělá kratší, případně zapamatovatelnější verzi. Užijete ho na plakátech, sociálních sítích nebo kdykoli, kdy potřebujete URL odkazy tisknout. Mimo to nabízí také statistiky kliknutí na odkaz a mnoho dalších funkcí. V českém prostředí funguje jako kvalitní alternativa služba jdem.cz.

Goodreads
Důležitá služba pro všechny vášnivé čtenáře a milovníky nejen neodborné literatury se jmenuje Goodreads. Jde o kombinaci vlastního čtenářského deníku a sociální sítě. Do systému můžete zadávat knihy, které jste četli, psát na ně recenze, hodnotit je, ale také si vytvářet čtenářské plány. Současně můžete sledovat, co čtou ostatní a nechat se inspirovat jejich doporučeními.

uTorrent
Torrent je koncept distribuce obsahu, který není uložený na jednom serveru, ale sdílí jej mezi sebou samotní uživatelé. Pomocí různých vyhledávačů můžete najít velké množství zajímavých dat, ale také nelegálního obsahu  pokud si jeho legálností nejste jisti, raději obsah nestahujte. Protože tato služba využívá současné sdílení již stažené části souboru, mohli byste se tak sami dostat do konfliktu s autorským zákonem. Pokud potřebujete stahovat nějaká data přes torrent, je k tomu třeba užít nějakého klienta. Jednou z nejjednodušších variant je asi uTorrent, ale klienty pro stahování najdete také jako doplňky do webových prohlížečů.

Pět služeb Souhrnná skripta / Zajímavé zdroje Kam dál / Kdo to mluvil / To-do



Diskuze: