O KPI

O Kurzu práce s informacemi

Vítáme Vás v části paralelního vesmíru KISK – Kabinetu informačních studií a knihovnictví Masarykovy univerzity, v Kurzu práce s informacemi.

Pro koho? Pro všechny!

Kurz můžete absolvovat jako studenti MU v podzimním semestru za pět kreditů jako plně e-learningový.

Pokud nejste studenty MU, můžete si KPI projít jen tak, z vlastního zájmu, chuti či intelektuálního rozmaru, nebo udělat úvodní pretest a závěrečný test, po jehož složení od nás získáte certifikát.

O čem to je?

Web, na kterém se nacházíte, je průvodcem po světě informací a práce s nimi. Umět aktivně vytvářet zajímavé dokumenty, psát, efektivně číst nebo vyhledávat informace – to jsou kompetence, bez kterých je dnes člověk ztracený a stává se náchylným k manipulaci.

Postupně můžete projít celým procesem práce s informacemi od sebeřízení a definování konkrétní oblasti zájmu přes místa a nástroje, kde lze najít informace, až po jejich kritické hodnocení a argumentaci. Budeme se věnovat aktivnímu čtení a způsobům, jak správně psát a pracovat s literaturou, dále vizualizaci informací, prezentačním dovednostem a online spolupráci, až po cílové publikování vašeho díla.

a3_mapa_kurz

Vycházíme z akademického prostředí, a tak je v kurzu kladen velký důraz na to, jak se připravit na psaní odborného článku nebo třeba diplomové práce. Náš záběr je však širší. V každém textu tohoto kurzu najdete příležitosti rozvinout nějakou konkrétní dovednost a motivaci k akci. Jen vlastním tréninkem a experimentováním, nikoli pouhým pasivním čtením, se totiž můžete něčemu přiučit.

Pod každou stránkou je k dispozici diskuse. Pokud chcete sdílet své zkušenosti, nápady, postřehy či najdete chybu, prosíme, využijte tuto diskusi. Budeme rádi, když si vzájemně pomůžete. Současně můžete sledovat Twitter nebo Facebookovou stránku, kde budete mít každý den k dispozici odkaz na článek z našeho webu, film nebo jiný zajímavý obsah. Pokud se chcete dělit s ostatními a tvořit obsah společně s námi, využijte hashtag #kpi11.
.

Proč to vypadá, jak to vypadá?

Webový kurz je malým experimentem, snahou o jiný přístup ke vzdělávání. Vycházíme z ideálů sebeřízeného učení, v němž si každý může volit vlastní cestu, kurátorstvíkonektivismu. Inspirovali jsme se u Hack design či 365tipů.

Web je kurzem v tom slova smyslu, že je ucelený a něco se v něm naučíte. Současně se ale snažíme, aby studium bylo co nejvíce přizpůsobeno vašim zájmům a potřebám. To se projevuje především v tom, jak web vypadá jednotlivé kapitoly mají charakter článků, které mohou být zajímavé samy o sobě. Mimo lineární výklad můžete pomocí vnitřních odkazů skákat a hledat souvislosti, odkazy na další zdroje vám mohou pomoci s pochopením jak jednotlivostí, tak i podstatných částí kurzu.

Všechny texty jsou stavěné tak, aby se díky nim mohl něco naučit začátečník i pokročilý. Čím náročnějším čtenářem budete, tím více odkazů směřujících mimo kurz můžete využívat. V případě, že je nějaká informace zajímavá jen pro užší skupinu čtenářů a vyžaduje nějaké speciální znalosti či dovednosti, je v textu odlišena jako expertní. Také v závěrečném osahání si nabytých znalostí dostanete nabídkou jak základní kompetenční výbavu, tak také něco “navíc”.

Snažili jsme se postupovat jako kurátoři pečlivě jsme sesbírali vše, co by pro vás mohlo být zajímavé, a web jsme postavili nejen autorsky, ale především jako rozcestník na další zdroje, nástroje a materiály. Vše je koncipováno kompetenčně snažíme se tedy o to, aby byl kurz praktický a vedl spíše k dovednosti v dané oblasti než k zisku širokých teoretických znalostí.

Stránky zůstávají k dispozici i po skončení kurzu, takže z nich můžete čerpat a vracet se k nim dle svých aktuálních potřeb. V takovém případě jistě oceníte stránku nástroje, kde najdete všechny aplikace či služby, o kterých je v kurzu řeč, včetně krátkých popisků.

Napište nám

Celý web pro vás připravil KISK Kabinet informačních studií a knihovnictví na MU v Brně. Konkrétní osoby je možné najít v záložce Lidé.

Pokud jste z jiné univerzity nebo vzdělávací instituce a kurz se vám líbí, napište nám na kpi@kisk.cz. Můžeme se společně pobavit o zkušenostech s kurzem nebo e-learningem obecně či domluvit licencování kurzu.

Jsme také na Facebooku a na Twitteru.