5.3 Jak pracovat s daty v kontextu

Jak pracovat s daty v kontextu

Skutečným smyslem práce s daty není data hromadit, nýbrž je organizovat a strukturovat. Práce se špatně vytvořenou strukturou je totiž chaotická a nepřehledná, nevyznáte se v ní, ani s ní nelze pracovat. Platí zde totéž, co u celé organizace informací – nelze doporučit jeden univerzální model, který by každý měl dodržovat. Vždy je nutné respektovat způsob práce, myšlení či nálady toho, kdo se záložkami, poznámkami či soubory interaguje, a také motivace, které jej ke konkrétní organizaci zdrojů a informací vedou. Pokud vás zajímá, jak lze netradičně pracovat s kategoriemi a máte rádi krimi, rozhodně si nenechte ujít film Sedm.

Jedním z důležitých nástrojů pro práci s kontextem jsou tagy. Při volbě tagu vždy stojíme před dilematem – volit spíše obecný pojem, nebo specifický? Rozhodnout se není snadné, vždy záleží na konkrétním informačním chování daného člověka. Pro používání tagů platí obecné zásady:

Snažte se v následujících třech dnech každý uložený dokument, poznámku nebo stránku označit alespoň jedním tagem.

Pro práci s tagy využívejte našeptávač a pečlivě kontrolujte, zda nemáte dva, které odkazují na totéž (například „kniha“ a „knihy“ odkazují na tutéž skutečnost, ale pokud v nich máte vyhledávat, je to téměř k ničemu).

>> Tagy jsou příkladem metadat, která vytváří o libovolném souboru sám uživatel. Mimo to se setkáte s daty a postupy, se kterými pracuje počítač automaticky. Zřejmě všichni znají řazení podle data změny či vytvoření souboru. Velice zajímavé jsou v tomto ohledu například fotografie, u kterých se kombinují EXIF (případně s GPS informacemi o místě, kde byl snímek pořízený) informace například se strojovým rozpoznáním textu nebo s detekcí obličeje. <<

Při práci s každým dokumentem či zdrojem, který chcete uložit do nějaké struktury, je užitečné odpovědět si  na následující otázky:Pokud přemýšlíte, jakým způsobem byste měli dokumenty efektivně zpracovávat a organizovat, zvažte tyto dvě možnosti:

  • Práce se zdroji pro vlastní potřebu. V případě, že pracujete se zdroji pro vlastní potřebu, vycházejte z toho, jaké jsou vaše požadavky, s jakými zdroji pracujete a kdy. Popisky mají typicky subjektivní charakter, lze užívat zkratek, ale také emočně zabarvených výrazů. Tuto činnost provádíte vždy. Zřejmě není nikdo, kdo by se pohyboval v online prostoru a nepotřeboval si nějak organizovat online zdroje.
  • Kurátorská činnost pro druhé. V tomto případě máte typicky vymezeno jasné a úzké téma s cílem systematicky a komplexně ho zpracovat – například vytvořit komentovaný seznam všech zdrojů vztahujících se k určité osobnosti nebo nástrojů na tvorbu osobní wiki. Zde je na místě většinou serióznější, objektivní a především jednotný styl popisu, ideálně včetně metodologického zdůvodnění výběru.

 

Organizace dokumentů / Zálohování / Jak pracovat s daty v kontextu /
Práce se záložkami / Práce s poznámkami / To-do